top of page
Пошук
Фото автораАнна Деткина

Міжнародний день рідної мови

Оновлено: 20 вер.


21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. У 1999-му році на 30-й сесії Генеральної конференції Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, було прийнято рішення заснувати Міжнародний день рідної мови. Датою щорічного свята вибрано 21-е лютого. Це всесвітне свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. За даними цієї організації, сьогодні у світі існує близько 6 тисяч мов, 43% з них знаходяться під загрозою зникнення. Зокрема, лише в Європі під загрозою перебувають 30 мов, 13 із яких – на межі зникнення. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності.

Українська мова – одне з найцінніших надбань, яке залишили нам наші пращури.

В історії української мови були доволі складні часи – її забороняли, викорінювали з побуту, культурного та політичного життя. Попри всі складнощі український народ зміг зберегти квітучу мову, якою розмовляють понад 45 мільйонів людей по всьому світу.

З метою розширити знання про красу й багатство рідної мови вчитель української мови та літератури Нетіменко Т. І. провела мовну онлайн вікторину «Ніжна мова калинова – знань нових міцна основа» для учнів 6-8 класів.



Буде цікаво: 10 цікавих фактів про українську мову

  • Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

  • За лексичним запасом найближчою до української мови є білоруська — 84% спільної лексики. Далі йдуть польська і сербська (70% і 68% відповідно), потім — російська (62%). "До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською тільки 11", — кажуть експерти.

  • В українській мові, на відміну від решти східнослов'янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких — кличний.

  • У 448 році візантійський історик Пріск Панійський під час перебування в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова "мед" і "страва". Це була перша згадка українських слів.

  • Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва "руська мова".

  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру "П".

  • Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера "Ф".

  • Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово "горизонт" має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

  • Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

  • Українська мова має велику кількість зменшувальних форм. Навіть слово "вороги" може звучати як "вороженьки".

20 переглядів0 коментарів

Comentários


bottom of page